На превеликий жаль, і досі українські міста продовжують руйнуватися під тиском російської агресії. Такі міста, як Маріуполь майже стерті з лиця землі. За підрахунками експертів, місто такого типу, можна буде відбудувати заново при вкладеннях у сумі 14 млрд. доларів США терміном у 7-10 років. Швидкомонтовані будівлі, для будівництва яких використовуються сендвіч-панелі – це швидке рішення з відновленням втраченого житла та інфракструктури міст та сіл. Переваги швидкомонтованих будівель зможуть допомогти пом’якшити катастрофічні обставини, які сформулювались в нашій країні.
Технологія будівництва із сендвіч-панелей
Масштаби руйнувань і вартість відбудови поки що оцінити неможливо. Алгоритми цих процесів перебувають на початковій стадії розробки. Оскільки потрібно повністю видозмінювати плани міст і сіл, передбачити в них і дороги, й інфраструктурні об’єкти, і громадський транспорт, і робочі місця.
На сьогоднішній день, за офіційною статистикою, в країні налічується близько 5 млн переселенців, багатьом з них нікуди повертатися згодом і ніде жити зараз. Особливо гостро постає питання житла в деокупованих містах і селах, куди повертаються місцеві мешканці і приїздять переселенці з півдня та сходу.
Багато будинків, які зводять зараз, – тимчасові. Попри те, вже сьогодні багато будівельних компаній використовують технологію будівництва із сендвіч-панелей, що дає змогу прискорити спорудження одноповерхових, надійних, функціональних та енергоефективних житлових будинків у найкоротший термін. Ергономіка планувань продумана так, що навіть у будинку площею 26 кв. м зможе комфортно проживати сім’я з трьох-чотирьох осіб. Використання сендвіч-панелей не потребує спорудження каркасу, що дає змогу знизити вартість будівництва. Термін ефективної експлуатації таких будівель – 50 років. Стандартні планування площею 26 кв. м і 49 кв. м можуть розміщуватися блоками з облаштуванням загальних перегородок. Таке рішення дає змогу максимально швидко споруджувати містечка для поселення людей, які гостро потребують житла. А розміщення на дахах таких будинків сонячних панелей дасть змогу отримати житло з нульовим енергоспоживанням. Така технологія допомагає вже зараз, коли переселенцям потрібне негайне місце проживання.
Серед незаперечних переваг швидкомонтованих будівель виділяються такі:
- негайні терміни будівництва;
- мінімізація тепловтрат за рахунок енергоефективних облицювальних матеріалів – сендвіч-панелей;
- зведення будівлі майже на будь-яких типах ґрунтів та у будь-яку пору року;
- наявність збірно-розбірних характеристик будівлі.
Якщо говорити про масштабні проекти, які обов’язково розроблятимуться для відбудови споруд після війни, обов’язково враховуватимуться вартість, терміни таких робіт, і в більшості випадків – комфорт, який реалізується високим рівнем енергоефективності, міцності будівлі та безпеки.
Простота логістики дозволить постачати матеріали для швидкомонтованих будівель з інших регіонів на місця оперативно, і малими витратами, оскільки комплектуючі цієї технології в рази легші, ніж цегла або камінь.
Терміни та темпи робіт безпосередньо залежатимуть від завдання, яке потрібно буде виконати. 8-поверховий будинок зі сталевим каркасом будується на пару місяців швидше за панельний і майже на півроку менше, ніж монолітний будинок. Комерційні об’єкти, гаражі, склади, супермаркети – ще швидше. Вартість таких робіт поки визначити складно через умови воєнного стану та нестабільність цін на будматеріали. До війни, ціна на металокаркас була порівнянна, наприклад, зі збірним бетонним каркасом, проте фундамент був дешевшим і терміни будівництва — меншими.
Швидкомонтовані будівлі – це швидке рішення з відновленням втраченого житла та інфракструктури міст та сіл. В час відбудови країни після війни, швидкомонтовані будівлі з сендвіч-панелей значно розширять свої можливості, показуючи справжні перспективи на майбутнє, удосконалюючи і без того конкурентоспроможні переваги.